Zagreb, 27.10.2008.
BILJEÅ KA SA OKRUGLOG STOLA
„Hrvatska-NATO, politiÄki, vojni i gospodarski aspekti”
Okrugli stol održan je u Novinarskom domu, PerkovÄeva 2, Zagreb, dana 22. listopada 2008. godine, od 10.30 do 13.00 sati. Organizator ovoga okruglog stola bila je Zajednice udruga branitelja ZagrebaÄkog holdinga, koje Äine udruge branitelja podružnica ZagrebaÄkog holdinga. Moderator okruglog stola bio je prof. dr. sc. Vlatko Cvrtila, dekan Fakulteta politiÄkih znanosti SveuÄiliÅ¡ta u Zagrebu. UvodniÄari na okruglom stolu bili su prof. dr. sc. Mladen VedriÅ¡, izvanredni profesor na Katedri za ekonomsku politiku, Pravni fakultet SveuÄiliÅ¡ta u Zagrebu, te stožerni general u mirovini Anton Tus.
Predsjednik Zajednice udruga branitelja ZagrebaÄkog holdinga, mr.sc. Mirko LjubiÄić, otvorio je okrugli stol te naglasio da je potrebno pred cjelokupnom Hrvatskom javnosti a posebno braniteljima, izložiti koji su benefiti a koji negativni efekti ulaska Hrvatske u NATO, te da hrvatski branitelji trebaju preuzeti dio druÅ¡tvenopolitiÄke odgovornosti na sebe je u pitanju ulazak Republike Hrvatske u NATO savez . Predstavio je predstavnike udruge branitelja (Tomislav FuÄek, Tomislav LonaÄar, Nino Kobali, Željko BeÅ¡an, Žarko DelaÄ, Anton Rendulić, Tomislav Jelić, Damir Ljubej, Anton Å timac, Božo Vujanić, Vjekoslav Fakin, Robert PaviÄić) koji Äine ZUBZH-a, moderatora, uvodniÄare i sve ostale sudionike okruglog stola (prof.dr.sc. Ljubo JurÄić, mr.sc. Zoran Komar, prof.dr.sc. Dragan KovaÄević, Nikola Ljuban, mr.sc. Emil Kuhtić, Vinako Å kvorc, general zbora Petar Stipetić, Dražen Gržan, puk. Ratko Dragović Klek, brig. Damir RaÅ¡ić, brig. Damir Ćurik, Rajko Zec, glavni inspektor Predrag OÅ¡trić, Ante PrkaÄin, ) te im se zahvalio na dolasku. Posebno je pozdravio novinare i ostale goste, te je prepustio rijeÄ moderatoru prof. dr.sc. Vladi Cvrtili.
Moderator, prof.dr.sc. Vlado Cvrtila izrazio je zadovoljstvo Å¡to je doÅ¡lo do organizacije vrlo ozbiljnog okruglog stola. Posebno je pohvalio magistarski rad organizatora ovoga okruglog stola mr.sc. Mirka LjubiÄića, Äija je tema usko vezano i za ovu temu. StruÄnim izlaganjem o ovoj temi, prof.dr.sc. Vlado Cvrtila uveo je sudionike skupa u okrugli stol. Posebno je naglasio važnosti NATO-a s aspekta sigurnosti, gdje NATO neće donositi odluke koje će izazivati nove sukobe. Ulazak u NATO je jedan od glavnih vanjskopolitiÄkih prioriteta Republike Hrvatske Smatra da je važno otvarati ovakve rasprave, odnosno ukljuÄivati na ovakav demokratski naÄin Å¡iru hrvatsku javnost.
Prof. dr. sc. Mladen VedriÅ¡ (ratni gradonaÄelnik Zagreba), dao je paralelu sa domovinskim ratom, te tim vremenom kada bi većina graÄ‘ana bez razmiÅ¡ljanja na referendumu izabrala ulazak u NATO. Opisao je detaljno aspekte – važnosti ulaska u NATO, odnosno u NATO standarde. Dao je primjer hrvatskog piÅ¡tolja, koji je vrlo dobro prihvaćen u USA, te ostale ekonomske mogućnosti koje se otvaraju ulaskom u NATO a vezane su za benefite koje Hrvatsko gospodarstvo može ostvariti .
General Anton Tus bacio je poseban osvrt na domovinski rat i opće stanje u svijetu tih ratnih godina, unutar kojih je i NATO tražio sebe (Londonska i Rimska deklaracija). DanaÅ¡nje stanje NATO saveza znatno je drukÄije nego tih, ratnih godina. NATO u politiÄkom smislu postaje mjesto dijaloga. Vezano za transformaciju tadaÅ¡njeg vojnog sustava, ona je bila organizacijska i tehniÄka. Prije je bio NATO od preko 4 miliona vojnika, koje su Äinile dosta statiÄne snage. Danas je plan smanjiti NATO na 700 000 vojnika, a 70% snaga pretvara u brzo potezne – probojne snage. Hrvatska, kao zemlja koja pripada u kriterij do 5 miliona stanovnika ima normu od 20 000 vojnika. Hrvatska je pristala na 16 000 vojnika i 2000 priÄuvnog osoblja. Vrlo detaljno, general Anton Tus izložio je danaÅ¡nje zadaće Älanica NATO, te Å¡to to konkretno za Hrvatsku znaÄi.
Gospodin, mr.sc. Zoran Komar( pukovnik HV), ravnatelj uprave za Hrvatske branitelje, koji dolazi ispred Ministarstva hrvatskih branitelja, zahvalio se je organizatoru na pozivu. Postavio je pitanje Å¡to nama znaÄi NATO, ali i Å¡to mi možemo znaÄiti NATO-u. Smatra da mi tu možemo imati jedno važno iskustvo koje dolazi iz iskustva iz domovinskog rata, Å¡to je izuzetno respektirano zbog Äinjenice da smo pobjedniÄka vojska.
Prof.dr.sc. Ljubo JurÄić, zahvalio se na pozovu i pohvalio uvodniÄare na vrlo kvalitetnim uvodima u ovu temu. Složio se je sa Äetiri temeljna pitanja svake zemlje o kojima je vrlo detaljno govorio general Antun Tus (suverenitet, osiguranje sigurnog okruženja, gospodarstvo, promicanje nacionalnih vrijednosti). Stavio je sigurnost i neovisnost zemlje u jedan Å¡iri gospodarski, geopolitiÄki, geostrateÅ¡ki i politiÄki aspekt. Smatra da se neovisnost i sigurnost može takoÄ‘er izgubiti kreditnom i energetskom ovisnošću, ovisnosti o hrani i sl., odnosno da se sigurnost i neovisnost neke zemlje ne može gledati samo s aspekta ulaska te zemlje u NATO. Smatra da nam veliki interes može biti tržiÅ¡te u NATO-u. Naveo je primjere industrija koje bi sigurno mogle imati svoje mjesto u djelu toga tržiÅ¡ta.
Prof.dr.sc. Dragan KovaÄević bacio je paralelu u želji naÅ¡e zemlje da dobije svoju suverenost, te istovremeno želji da se prikljuÄi meÄ‘unarodnim asocijacijama. TakoÄ‘er je napomenu Hrvatski veliki vanjski dug, odnosno veliku financijsku ovisnost naÅ¡e zemlje o kojoj je govorio i prof.dr.sc. Ljubo JurÄić. Naveo je pozitivne primjere ulaska Hrvatske u NATO, ali i neke naÅ¡e djelatnosti kao npr. turizam koje baÅ¡ i nisu pozitivno povezane sa ulaskom Hrvatske u NATO.
Mr.sc. Emil Kuhtić izložio je u ime generalnog direktora Hrvatske Udruge poslodavaca, prezentaciju zajedniÄkog struÄnog rada, a vezano za utjecaj pristupanja NATO savezu na hrvatsko gospodarstvo, te naveo brojne pozitivne primjere. Veliki broj naÅ¡ih tvrtki radi za NATO.
Vinko Å kvorc, predsjednik udruge vozaÄa i prometnih radnika Hrvatske dao je podrÅ¡ku ulasku Hrvatske u NATO savez, ustvrdivÅ¡i da se sjeÄa domovinskog rata i uloge koje može NATO odigrati da se onako velike žrtve viÅ¡e ne ponove.
Predsjednik zbora udruga iz grada Zagreba puk. Ratko Dragović pohvalio je ovaj okrugli stol te se složio da je za Republiku Hrvatsku važno da uÄ‘e u NATO, te da branitelji moraju uÄestvovati u svim procesima jer boljih lobista za NATO nema od naÅ¡ih branitelja.
Prof.dr.sc. Vlado Cvrtila zakljuÄio je prvi dio okruglog stola, te zamolio generala Stipetića da otvori raspravu i da svoje impresije vezane za dosadaÅ¡nju raspravu.
General Stipetić smatra da je teÅ¡ko neÅ¡to reći poslije generala Tusa. Istaknuo je velike pritiske s kojima smo bili suoÄavani za vrijeme domovinskog rata. Trenutno se suoÄava se sa dilemom Å¡to kada dobijemo pozivnicu za NATO i kada ćemo trebati poslati struÄne ljude u NATO i gdje su ti ljudi, te da li Äinimo sve potrebno
da pripremimo naše ljude za taj dan, kako bi nas oni dostojno predstavljali. Smatra da sustav školovanja našeg ljudstva treba unaprijediti za te vrlo važne zadaće.
Ivica DraÅ¡ković, zastupnik NATO-a, koji već 12 godina radi u NATO-u kao diplomirani pravnik, spreman je pomoći svojim iskustvom ukoliko će to biti potrebno. Pohvalio je kako je ovaj sastanak kvalitetno odraÄ‘en, te je zahvalio Å¡to je pozvan od strane svoga prijatelja Žarka DelaÄa na ovaj Okrugli stol.
Vinko KovaÄić, umirovljeni pukovnik, Älan savjeta SDP-a, postavio je pitanje ali dali je troÅ¡ak ulaganje u ljude ili je to investiranje?
Gospodin Goran Bosanac, smatra da u ovome trenutku u kojemu nema realne prijetnje za Hrvatsku, nema potrebe povećavati troÅ¡kove za vojsku nego to treba ulagati u gospodarstvo jer nam je to prioritet. TakoÄ‘er je naveo pozivanje na studije koje imaju manjkavosti u svojoj izradi a koje govore o tome da će se znatno viÅ¡e troÅ¡iti na vojsku ukoliko Hrvatska ne pristupi NATO-u, a Å¡to zagovornici ulaska Hrvatske u nato Äesto bez osnova ponavljaju. Spomenuo je i pozivanje na tvrdnje po kojima se povećavaju vanjska ulaganja u zemlje koje pristupe NATo-u, a za koje nema nikakve znanstvene osnove.
Renato Ognjen, dipl. pravnik, dragovoljac, iz Zavoda za mirovinski osiguranje
Smatra da će se ulaskom u Nato i EU Hrvatska pravna regulativa znatnije popraviti. Pohvalio je ovaj okrugli stol, te je poželio viši ovakvih rasprava.
Damir Čurik, umirovljeni brigadir, predsjednik Udruge branitelji Hrvatske. Željeli bi da se u okviru ove teme ide na ciljane teme u okviru ovakvih okruglih stolova.
Braco Crorom se je zahvalio pozivu kao predstavnik manjina, te je napomenuo da je Hrvatsku branilo 3325 Roma.
Prof. dr. sc. Mladen VedriÅ¡, pohvaljuje organizaciju i predlaže u sijeÄnju novi okrugli stol na temu pripremljenosti ulaska Hrvatske u NATO, te Å¡to je u NATO-u oÄekuje. Å to se tiÄe ekonomskih aspekata jako mu je drago Å¡to su ovi ekonomski aspekti ulaska u NATO detaljno obraÄ‘eni.
Moderator ovoga okruglog stola, prof. dr. sc. Vlatko Cvrtila, zahvalio se svim govornicima i uvodniÄirima, te organizatoru ovoga skupa mr.sc. Mirku LjubiÄiću, te je zakljuÄio raspravu.
Mr.sc. Mirko LjubiÄić, zahvalio se svima kojima su doÅ¡li, a posebno moderatoru i uvodniÄarima.
Posebno se zahvalio i gospodinu PrkaÄinu – generalu HOS-a koji je doÅ¡ao na ovaj skup, te gospodinu Bosancu kao „opnentu“ ulasku Hrvatske u NATO Å¡to je doÅ¡ao na ovaj skup iako nije bio službeno pozvan( prof.Cvrtila je sugerirao da se pozove g.Bosanca, no ZUBZH se ispriÄao jer nije pronaÅ¡ao njegovu adresu)
TakoÄ‘er pozvao je sve prisutne na «NATO–tramvaj» jer ZUBZH i ZagrebaÄki Holding kane jedan tramvaj ukrasiti NATO simbolima i zastavama zemalja Älanica, te je spomenuto i pismo zahvalnice iz Bijele kuće od predsjednika Georga W. Busha koji se zahvalio ZUBZH na poklonjenoj majici «Hrvatska_NATO 2008
Pohvalio je gospodina Ivu ÄŒovića, Predsjednika uprave ZH, koji je vojniÄkim rjeÄnikom reÄeno izdao „zapovijed“ da se pripremi tramvaj, te se oÄekuje dolazak branitelja, udruga, politiÄara i drugih uzvanika na sveÄano puÅ¡tanje, te vožnju od Ozaljske do Trga Bana Josipa JelaÄića
Za kraj ispriÄao se je ukoliko je bilo kakvih proceduralnih pogreÅ¡aka i pozvao sve prisutne na prigodni domjenak.
Napomena: biljeÅ¡ke su skraćeni oblik govornika na temu i ne predstavljaju citirane dijelove njihova govora. Digitalni zapis cijeloga sastanka može se dobiti kod organizatora ovoga okruglog stola mr.sc. Mirka LjubiÄića.
|